Problemi problemi z vlečenim testom

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. apr 2004 9:48

Vzemi v trgovini moko za vlečeno testo. Ostalo pa se drži recepta. Jaz ga delam vedno tako na uč, pa še nikoli nisem zgrešila. lp Vesna Milek Recko

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

6. apr 2004 12:05

Vecinoma tudi sama delam testo bolj na uc, je pa res da imam z njim ogromno prakse in ze na otip vem, kako se bo vleklo. Recept je sledec: 0,5L moke, scep soli, priblizno 1 zlica olja, priblizno 1 zlicka kisa in toliko mlacne vode da nastane mehko testo (priblizno 2 dl). Ce delam testo za struklje dam obicajno se eno jajce, takrat je tudi manj vode. Testo dobro pregnetem, po potrebi dodam se MALO moke. Testo se mora nehat lepit na roke zaradi tega ker je dobro pregneteno in ne zaradi viska moke, vmes ga malo mecem ob pult, valjam... Testo pride mehko in gladko, pod povrsino pa vidis drobne zracne mehurcke. Nato ga razdelim na dva dela, vsakega se malo pregnetem, dobro pomokam skledo, dam noter testo, testene hlebcke rahlo naoljim (ne vedno) pokrijem s pokrovom ali kroznikom (ne s prticem, da se mi testo ne izsusi) in pustim na sobni temperaturi vsaj pol ure. Vcasih tudi celo dopoldne. Prenesem na pomokan prt, pazim da ga cimmanj "meckam", ga razvaljam, na tanko premazem z oljem in s hrbtom rok razvlecem, najprej v zraku nato polozim na prt in pocasi razvlecem do konca.

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

6. apr 2004 23:43

Jaz z vlecenim testom nimam nikoli tezav. Delam ga po sledecem receptu 60 dag moke za vleceno testo sol po obcutku 4 zlice olja 2 zlici vinskega kisa 1 jajce 2,5 dcl mlacne vode Ce testo delam brez jajca dodam 3 dcl mlacne vode. Vse skupaj zamesim v testo, ga malo naoljim in pustim stati cca 2 uri. Testo nato razvlecem brez tezav. Dokler testa nisem delala po tem receptu sem imela skoraj vedno tezave. LP

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

30. jan 2006 21:08

Ja ga radim ovako: 75 dag mekog brašna 1 jaje malo soli 0,5-1 dl ulja tople vode po potrebi Tijesto zamijesim, izradim, podijelim na 2 dijela i prekrijem ga toplim posudama. Tako ga pustim da miruje barem pola sata, ali ne duže od sat vremena. Razvaljam ga koliko se da, a ostalo tanko razvučem. Filam ga sa slanim ili slatkim sirom, višnjama, sirom i bučom (mi to zovemo bučnica) ili jabukama s malo brusnica, odnosno dinstanim vrganjima. Savijem ga u pleh od pećnice, prelijem otopljenim margarinom i pečem na 200° dok ne dobije lijepu boju. Tijesto mi je uspjelo od prve! Lidija... Sporočilo je spremenil(a) Lady_L dne 30. jan 2006 21:08:39

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 932

31. jan 2006 8:04

Paziti je treba da voda ni prevroča, ker drugače se ne razvleče pa lahko delaš kar hočeš. lep pozdrav zinka

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

31. jan 2006 8:33

Voda je tako vruča da mogu u noj držati prst! Lidija...

rega  

član od: 21.6.2005

sporočila: 20

31. jan 2006 9:05

Meni vedno uspe vlečeno testo iz intesove namenske moke za kvašeno in vlečeno testo. Mislim, da imajo tudi drugi proizvjalci namenske moke. Malo poglejte. Če pa nimam te moke pa ga pripravljam po istem receptu, to pa je: 25 dag mehke - gladke moke ( kako pač imenujetre gladko moko) in nikakor ne dodatka ostre), 1/2 žližke soli, 2 žlic olja, 1 žličko jabolčnega kisa ali limoninega soka - to je moj dodatek in ne v receptu 1,5 dl mlačne vode- bolj toplo, vendar ne vroče,( tega se pa točno držim).Tekočne vedno merim z merilno posodo. Za kuhane štruklje in tudi večinoma za sirove uporabljam eno jajce, vendar pa pazite, da jajce in voda ne presežeta 1,5 dl. ( jaz strem jajce kar v vodo) in potem če je višek vode to odlijem. Res je sicer da uporabljam vedno kuhinjski strojček "Ronic" - francoskega proizvajalca, ki izdela vsa testa v 1-2 minutah, vendar se da lepo testo izdelati tudi z drugimi kuhinjski strojčki, ki imajo pripomoček za gnetenje, ali pa tudi ročno, kar pa traja dlje, POMEMBNO je, da je testo zelo dobro pregneteno in da nima nobenih luknjic, če ga prerežemo morabiti popolnoma gladko in ne sme se prijemati ne rok ali posode. Pomembno za testo je, da je bolj mehko in da ga takoj po izgotovitvi oblikujemo v kepo in namažemo z oljem ter zavijemo v prozorno folijo ali damo v posoodo in to v PVC vrečko, ki jo zapremo, da se ne prične sušiti, ker se potem ne vleče lepo. Nato pustim testo počivati na toplem vsaj pol ure. ( vlečeno vedno natoplem, testo za rezence na hladnem). Tesno na pomokani površini najprej lepo enakomerno tanjše razvaljamo, nato pa v rokah z hrbtno strnjo lepo razvlečemo, da je res tanko. Lahko ga razvlečemo tudi na delovni površini, vendar je prvi način hitrejši in boljđi. Pred dodatkom "file" testo premažemo z oljem ali stopljenim maslom oz. margarino. Ta količina zadošča za 2 kosa za normalen pekač. Za pekač od pečiče pa potrebujemo dvojno količino, ker izdelamo 4 štrudle. Prepričana sem, da vam bo uspelo. Pa veliko uspeha. rega

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti